informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Banki nie zamierzają ograniczać dostępności kredytów mieszkaniowych

   Kryzys na rynku hipotecznym w Stanach Zjednoczonych nie przełoży się na mniejszą dostępność kredytów mieszkaniowych w Polsce. Bankowcy nie zamierzają zaostrzać warunków ich przyznawania - pisze "Gazeta Prawna".


   "Polskie banki w odróżnieniu od amerykańskich biorą pod uwagę nie tylko sam fakt posiadania nieruchomości, ale skrupulatnie sprawdzają także zdolność kredytową klienta. Po wprowadzeniu tzw. rekomendacji S te kryteria zostały jeszcze zaostrzone" - mówi Hubert Pałgan, wicedyrektor departamentu ds. klientów biznesowych i produktów hipotecznych w MultiBanku.
   "Choć bankowcy zapewniają, że z ich strony nie będzie żadnych zmian w podejściu do kredytów hipotecznych, to kredytobiorców i tak czekają wyższe koszty, bo rośnie cena pieniądza na rynku. Koszty kredytu w złotych już znacznie wrosły, ale czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych i WIBOR-u, czyli rynkowej stopy, na której oparte jest oprocentowanie kredytów. Ostatnio WIBOR trzymiesięczny sięgnął poziomu 5,65 proc. i uwzględniając średnią marżę w wysokości 1 pkt proc. oprocentowanie kredytów oferowanych przez banki sięgnęło 6,65 proc. Na koniec roku, zdaniem analityków, może wynieść już 7,35-7,40 proc.", czytamy w "GP".
   Eksperci przewidują, że wzrosnąć mogą też koszty kredytu we frankach szwajcarskich jednak średnie oprocentowanie w tym przypadku na koniec roku nie powinno być wyższe niż 4,3 proc. "Mimo wszystko posiadacze kredytów we frankach nie mogą być pewni, że ich raty nie wzrosną w 2008 roku, ponieważ w ostatnich tygodniach obserwujemy na świecie wzrost kursów walut z krajów o niskich stopach procentowych (Japonia, Szwajcaria), co może mieć swoje reperkusje w kursie złotego do franka, choć nie na tyle istotne, by podejmować decyzje o przewalutowaniu kredytu" - uważają analitycy Open Finance.
   Nadal jednak kredyty we frankach są tańsze od kredytów w naszej walucie. Z wyliczeń "Gazety Prawnej" wynika, że raty kredytu w obu walutach zrównałyby się dopiero w sytuacji, gdyby kurs franka szwajcarskiego wzrósł do 2,99. Jednak takiego scenariusza analitycy na razie nie przewidują.
   Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 21-01-2008

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.