informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 54 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pensje rosną coraz szybciej. Trzeba się bać

   Tylko w listopadzie średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o prawie 5 proc. Podwyżka stóp procentowych wydaje się nieuchronna.


   Średnia pensja w przedsiębiorstwach wyniosła w ubiegłym miesiącu 3092 zł brutto i była wyższa o 12 proc. niż przed rokiem. To najszybszy wzrost od 2000 r.
   Analitycy BRE Banku zauważają, że 1 pkt proc. z dynamiki płac zawdzięczamy górniczym nagrodom. W ubiegłym roku były wypłacane w grudniu, w tym roku - w listopadzie.
   GUS ogłosił też wczoraj, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ciągu ostatniego roku o 5 proc. Oznacza to, że nie tylko przeciętny pracownik dostaje większe wypłaty, ale też że takich pracowników mamy o 250 tys. więcej.
   - Strumień pieniędzy, który trafia na rynek, rośnie w rekordowym tempie. Tzw. fundusz płac zwiększył się w ciągu roku o 17,6 proc. - obliczają analitycy Banku Zachodniego WBK.
   To kolejny sygnał zapowiadający dalszy wzrost inflacji, która już w listopadzie doszła do 3,6 proc., przekraczając cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej (2,5 proc. plus minus 1 proc.).
   Na razie inflację napędza głównie wzrost cen paliw i żywności na światowych rynkach. Ekonomiści tłumaczą jednak, że gdy widzimy, że drożeje żywność, to łatwiej akceptujemy podwyżki cen innych towarów i żądamy wyższych pensji. To są tzw. efekty drugiej rundy, które mogą być niebezpieczne dla wzrostu gospodarczego.
   - Już teraz wzrost płac jest wyższy od wydajności pracowników - tłumaczy główny ekonomista Fortis Banku Marcin Mróz. Firmy mogą sobie rekompensować rosnące koszty, podnosząc ceny swoich wyrobów i usług. To dałoby kolejny impuls inflacji.
   Wszystko to widzi Rada Polityki Pieniężnej, która w tym roku już cztery razy podniosła stopy procentowe (łącznie o 1 pkt proc., do 5 proc.). Odczuli to kredytobiorcy. Jeśli ktoś zaciągnął np. 150 tys. zł kredytu hipotecznego na 30 lat, to miesięczna rata spłaty wzrosła mu już o 80 zł. Przy 350 tys. zł kredytu rata wzrosła o 180 zł.
   A to nie koniec podwyżek stóp. Według analityków wzrosną one do 5,5 proc. w połowie przyszłego roku, a część z nich spodziewa się kolejnych podwyżek, nawet do ponad 6 proc. Po wczorajszych danych GUS część analityków zaczęła się nawet zastanawiać, czy obradująca dziś i jutro Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się podnieść stóp tuż przed Bożym Narodzeniem, choć zwykle tego nie robi. Większość obstawia, że podwyżka nastąpi jednak za miesiąc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-12-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.