informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Za błędy księgowej zawsze odpowiada przedsiębiorca

   Mimo że to biuro rachunkowe prowadzi rozliczenia podatkowe, osobą odpowiedzialną za ewentualne błędy w rachunkach jest zawsze przedsiębiorca. Bierze się to stąd, że to on a nie pełnomocnik wpłaca należny podatek na konto fiskusa.


   "Z odpowiedzialności nie zwalnia podatnika figurowanie na deklaracji podpisu pełnomocnika. W ordynacji podatkowej (op) nie ma bowiem przepisu, który przewidywałby, że za zobowiązania podatkowe przedsiębiorcy odpowiedzialność ponosi pełnomocnik lub biuro rachunkowe" - pisze "Rzeczpospolita".
   "Jeśli zatem biuro rachunkowe zaniży podatek - nieważne z jakiego powodu, zaległość powiększoną o odsetki zawsze płaci przedsiębiorca. Dla odpowiedzialności właściciela firmy nie ma też żadnego znaczenia zastrzeżenie w umowie z biurem, że będzie ono odpowiadało za zaległości podatkowe przed organami podatkowymi. W praktyce nie odniesie ono żadnego skutku. Umowa o wyłączeniu odpowiedzialności za podatki nie jest dla organu podatkowego podstawą do dochodzenia zaległości od innej osoby niż podatnik. Z art. 26 op wynika bowiem jednoznacznie, że za podatki całym swoim majątkiem odpowiada podatnik" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Biuro rachunkowe ponosi jednak odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść przedsiębiorca na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego. Podatnik może dochodzić w takich wypadkach od niesumiennego biura odszkodowania. Uzyskanie odszkodowania będzie łatwiejsze, jeśli osoby prowadzące biuro rachunkowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek posiadania OC nie dotyczy jednak wszystkich. Obowiązkowo muszą mieć je tylko osoby zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości i doradcy podatkowi" - informuje "Rzeczpospolita".
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Anny Wojdy pt. "Biuro rachunkowe nie odpowie za podatek przedsiębiorcy".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 08-12-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.