informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 68 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kiedy nowa firma to jeszcze stara działalność

   Firmy są rozwiązywane z różnych przyczyn. Czasem jest to efekt "planowania podatkowego", innym razem zbieg okoliczności. To z kolei rodzi wiele pytań. Najwięcej wątpliwości co do możliwości swobodnego wyboru formy opodatkowania nowej firmy powstaje, gdy przedsiębiorca likwiduje jedną działalność i po jakimś czasie zakłada drugą. Podstawowe pytanie dotyczy wówczas czasu po jakim uznaje się nową firmę za kontynuatorkę wcześniejszych przedsięwzięć.


   "Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z 23 czerwca 2004 r. (FA 005 a-242/EU/04) uznała, że tak. Jej decyzja dotyczyła podatnika, który w 2004 r. prowadził działalność w zakresie zarządzania i doradztwa opodatkowaną według skali podatkowej. Po likwidacji i ponownym jej podjęciu w tym samym zakresie także w 2004 r. chciał opodatkowywać wynikające z niej dochody podatkiem liniowym. Izba stwierdziła, że "biorąc pod uwagę treść art. 9 a ust. 2 u pdof, nie ma przeszkód, aby rozpoczęta działalność (po likwidacji poprzedniej) opodatkowana była na zasadach przewidzianych w art. 30 c tejże ustawy (czyli podatkiem liniowym)" - pisze "Rzeczpospolita".
   "Większość organów podatkowych stoi jednak na stanowisku, że podatnika wznawiającego działalność po likwidacji w tym samym roku w żadnym razie nie można uznać za osobę rozpoczynającą działalność w trakcie roku. Wychodzą one z założenia, że skoro wznowiona działalność powoduje powstanie przychodu z tego samego źródła, nie ma powodu, by przychód ten był w trakcie roku inaczej opodatkowany. Wybrana na dany rok forma opodatkowania dotyczy wszystkich przychodów z działalności gospodarczej uzyskanych w tym roku. Taki pogląd wyraził np. Urząd Skarbowy w Kościanie w piśmie z 25 marca 2004 r. (PD/415-20/04), odpowiadając podatnikowi, który w 2004 r. chciał zlikwidować działalność w zakresie wolnych zawodów objętą podatkiem liniowym z braku odpowiedniego lokalu do jej wykonywania" - czytamy dalej w "Rzeczpospolitej".
   Urząd Skarbowy Warszawa-Praga w piśmie z 9 sierpnia 2006 r. (US34/DD1/415/ 16/ 06/TA) przypomniał, że jeśli działalność prowadzona w spółce cywilnej zostanie rozwiązana w trakcie roku działalności gospodarczej prowadzonej w opodatkowanej według skali, to nowo rozpoczętej działalności prowadzonej jednoosobowo nie będzie można opodatkować według stawki 19 proc. Z kolei Izba Skarbowa w Gdańsku w decyzji z 2 lipca 2004 r. (BI/005-0433/04) przyznała, że podatnik, który do tej pory płacił kartę podatkową lub ryczałt, może opodatkować nowo uruchamianą działalność podatkiem według skali bądź liniowym, gdy podejmuje ją w innym zakresie, który nie uprawnia go do korzystania z karty czy ryczałtu.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Anny Koleśnik pt. "Nowa firma to kontynuacja starej".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 04-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.