informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 54 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sprzedaż darowanego mieszkania jest opodatkowana

   Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wypowiedział się w sprawie opodatkowania sprzedaży otrzymanego w 2007 r. w drodze darowizny mieszkania. Uznał, że pieniądze uzyskane ze zbycia należy traktować jako przychód opodatkowany 19-proc. PIT - podaje "Rzeczpospolita".


   "Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku - jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków." - informuje "Gazeta Prawna".
   Z decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 kwietnia 2007 r. (nr PB I-3/4117/IN-8/US/2007/MK) wynika, że "Skoro nowe zasady regulują opodatkowanie dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości nabytej nie wcześniej niż przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to objęty zwolnieniem dwunastomiesięczny okres zameldowania - wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT - powinien być liczony od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego, tj. w omawianym przypadku od stycznia 2007 r. Zameldowanie na pobyt stały przed dniem nabycia w rozumieniu ustawy o PIT pozostaje bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT. Do okresu zameldowania nie jest uwzględniany okres zameldowania przed dniem 1 stycznia 2007 r."
   Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) wprowadziła nowe zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Należy podkreślić, że zawarte w niej przepisy dotyczą jedynie dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Ewy Matyszewskiej pt. "Sprzedaż darowanego lokalu należy opodatkować".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 30-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.