informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wziąłeś dotacje, to czekaj na kontrolerów

   Przedsiębiorca, któremu przyznano unijne dotacje w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw", może być pewien, że do jego drzwi zapukają kontrolerzy. Kto może się w nich pojawić? Zgodność realizacji projektu z planem czy odpowiednie przygotowanie dokumentacji mogą sprawdzić zarówno pracownicy RIF i przedstawiciele PARP, jak i inspektorzy resoru finansów i NIK, czy nawet instytucji Unii Europejskiej, reprezentujących interesy Komisji Europejskiej - podaje "Rzeczpospolita".   "Zazwyczaj kontrolerzy pojawiają się w firmie po zakończeniu realizacji projektu i opracowaniu wniosku o płatność końcową. Zdarza się, że upoważniona do tego instytucja przeprowadza kontrolę jeszcze w trakcie realizacji projektu. Dzieje się tak w wypadku projektów, które finansowane są w drodze leasingu. Dodatkowo, jeżeli kontrolerzy dowiedzą się o jakichkolwiek nieprawidłowościach, mogą pojawić się w przedsiębiorstwie w każdej chwili, niezależnie od etapu realizacji danego projektu. Wszyscy przedsiębiorcy muszą być przygotowani na kontrolę nawet do 5 lat po jego zakończeniu. Przez cały ten okres firmy muszą przechowywać pełną dokumentację związaną z realizacją projektu." - pisze "Rzeczpospolita".
   "To właśnie prowadzenie dokumentacji sprawia firmom, szczególnie małym, najwięcej kłopotów. Często jest ona niekompletna lub składana po upływie wyznaczonego terminu. (...) Bywa, że brakuje także potwierdzenia przez bank dokonanych przelewów. Problemy są także z przeliczeniami walutowymi. Należy jeszcze pamiętać, że wszystkie kserokopie dokumentów muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem. Kolejny problem - brak lub nieodpowiednia wizualizacja projektu. Chodzi o poinformowanie opinii publicznej o tym, że dany projekt został dofinansowany ze środków europejskich. To wymóg, który musi być przestrzegany rygorystycznie." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kontrolerzy mogą orzec nie tylko o obniżeniu rekomendowanej do wypłaty kwoty, ale także mogą postanowić rozwiązać umowę i nakazać zwrot wypłaconej dotacji z ustawowymi odsetkami. Rozwiązanie umowy może powodować ponadto niemożność otrzymania przez beneficjenta dofinansowania ze środków programu przez okres trzech lat. Stanie się tak, jeśli przedsiębiorca zwleka z rozpoczęciem realizacji projektu (przez okres dłuższy niż dwa miesiące), zaprzestaje jego realizacji, odmawia poddania się kontroli lub przedstawia fałszywe bądź niepełne dokumenty. Oczywiście to ostateczność. Zazwyczaj kontrolerzy wskazują uchybienia i dają przedsiębiorcom czas na ich wyeliminowanie.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Łukasza Izakowskiego pt. "Jak przygotować się do kontroli wykorzystania środków UE".Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 12-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.