informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak rozliczyć VAT od bezumownego korzystania z nieruchomości

   Interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez urzędy skarbowe często bywają ze sobą niespójne, a nawet sprzeczne. Tak jest właśnie w przypadku rozliczania VAT od bezumownego korzystania z nieruchomości.


   Zazwyczaj przy korzystaniu z czyjejś nieruchomości podpisywana jest odrębna umowa np. najmu, która proces ten reguluje prawnie. Zdarzają się jednak wyjątki: właściciel nieruchomości korzystającemu z niej podmiotowi wystawia fakturę VAT mimo, że umowy nigdy nie zawarto. Pojawia się wątpliwość - jeśli taką opłatę należy traktować jako odszkodowanie dla właściciela, too powinna być z VAT zwolnione. Czy jednak jest?
   Organa skarbowe również mają na ten temat mocno podzielone opinie. Przykładowo Izba Skarbowa we Wrocławiu decyzją z 26 czerwca 2005 r. (nr PP I 443/582/05/AK) uznała, iż odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu "nie jest ani dostawą towarów ani świadczeniem usług" i jako takie podatkowi VAT nie podlega. Inaczej jednak uważa Izba Skarbowa w Kielcach: w decyzji z 11 maja 2005 r. (nr PP1-4433/05) czytamy, że "odszkodowanie stanowi odpłatność za świadczoną usługę najmu, bowiem zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowanie danych czynności ma miejsce niezależnie od tego, czy zostały one wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa."
   Korzystający z nieruchomości ma jednak na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia VAT z tak wystawionej faktury.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 19-12-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.